Jdi na obsah Jdi na menu
 


Phänomen Granit 25 H

granit-a.jpg
Verze: německý Wehrmacht - sanitka.
Použitá stavebnice: Attack.
Lepty: Extratech - vnější a vnitřní detaily.
Doplňky:Hasegawa - bedny, Preiser - polní taška, JACH - celta.
Tmel: Testors.
Barvy: Revell, Agama, Umton, MIG productions a CMK.

Úvod:
Poté, co jsem před pár roky z produkce firmy Attack, postavil model automobilu Tatra T-57 K Kübelwagen a od svého nejmenovaného známého modeláře, dostal "pod stromeček" dárek stavebnici "Granitu" od této české firmy, bylo rozhodnuto: zvolím verzi "sanitky", kterou přidám do rozestavěné dioramy, jenž jsem pracovně nazval "Německo 1945".
Po otevření jednodílné krabičky s bočním otevíráním, která obsahovala 55 světle šedých plastikových dílů (z toho 12 ks "skel"), rámeček s lepty, jednoduchý a přehledný stavební návod a samozřejmě dekály na 2 verze, a to: sanitka Wehrmachtu a služební automobil Říšské pošty.
Z toho, že jednotlivé díly jsou v poměrně mohutných rámečcích s tlustými vtoky,jsem byl nemile překvapen, tomu zřejmě odpovídá technologie výroby, což se projevilo na některých dílech, kde byly drobné "otřepky" a občas se také objevila nějaká ta "propadlinka".


Trocha historie:
Produkce tohoto automobilu započala v 30.létech minulého století v německých továrnách. Během 2.světové války bylo prakticky používáno několik verzí, nejčastější z nich: pro potřeby Říšské pošty nebo jako ambulance-sanitka k přepravě zraněných německých vojáků.

granit-b.jpg

Stavba:
Po zběžném " prostudování" stavebního plánku, ve kterém je dobře popsáno zbarvení, jsem započal stavbu sestavením podvozku. "Šasí" je hodně zjednodušené a vzhledem k tomu, že jsem neměl dostupnou literaturu a kvalitní podklady, spokojil jsem se s tím, co bylo ve stavebnici. Rovněž zde sehrála roli ta skutečnost, že model bude součástí diorámy, tudíž na podvozek, nebude vůbec vidět,nastříkal jsem celý spodek barvou pneu.
Lepty, které byly součástí stavebnice, nejsou nejsilnější stránkou. Z těchto důvodů, rozhodl jsem se, od firmy Extratech , zakoupit na tento model nové a mnohem lepší lepty. Toto mé rozhodnutí se ukázalo jako správné, neboť původní lepty neměly např.: palubní desku,čela světlometů, tažné oko na přídi, zadní háky, stupačky, světla ....atd.
Z původních leptů jsem mohl použít pouze zpětné zrcátko a řadící páky v kabině řidiče, stěrače a malá světla na předních blatnících.
Po zhotovení podvozku, jsem pokračoval lepením čela a bočnic nástavby a zadní části dveří. Dále připevnil vnitřní přepážku se sedadlem a vnitřní úchyty pro nosítka. Následovalo sestavení krytů motoru a masky chladiče. Předtím jsem, z chladiče a bočních částí krytu, obrousil naznačené žaluzie a nahradil je novými z leptů. Stejnou operaci, jsem provedl s mřížkami chlazení v zádní části nástavby.
Protože, "lícování" u jednotlivých dílů, nebylo ideální, musel jsem, často brousit a tmelit, aby všechno bylo k mé spokojenosti. Nad posledním oknem u obou stran auta, odřízl jsem naznačená madla a nahradil je novými lepty.
Pokud nebudete u tohoto modelu "otevírat" zadní či boční dveře, popřípadně odřezávat další části, je zbytečné, do interiéru doplňovat další detaily, neboť beze zbytku postačí díly stavebnice a doplňková sada leptů. Což v mém případě bezpochybně platí, protože model se stane součástí diorámy.
Barvení:
Následovala fáze nastříkání vnitřních prostor interieru. Nejprve pískovou barvou od Revell, kabinu řidiče a štětečkem jsem dobarvil palubní desku, řídící páky , volant , sedačku a zrcátko. Následoval prostor pro zraněné či nemocné vojáky, který jsem nastříkal bílou syntetickou barvou od Agama.Při vlepování okenních skel, objevil se další problém, který jsem musel vyřešit. Tzv. "číré díly" byly dosti tlusté, sice průhledné, ale do otvorů příliš nazapadly. Takže jsem musel, více řezat a brousit.Před vlepením těchto skel, jsem otvory oken zevnitř zakryl maskovací páskou Tamiya a natřel bílou barvou.. Po dokonalém zaschnutí obou vnitřních částí, jsem mohl na střechu nalepit "zahrádku" z nových leptů Extratech. Mimochodem, takto zhotovená "zahrádka" vypadá mnohem lépe, než původní "krabice" ze stavebnice.
Celý model jsem nastříkal syntetickou barvou od Revellu v odstínu "německá písková". Po zaschnutí přišly na řadu dekály, které jsem umístil na model pomocí usazovacích laků Agama. Když dekály velmi dobře přilnuly na povrch, přestříkal jsem kit polomatným lakem od Gunze. Potom tenkým štětečkem nanášel olejovou barvu unbra palená (Umton) na povrch a do jednotlivých spár. K zvýraznění některých detailů jsem "suchým" štětcem použil bílou olejovou barvu (opět Umton). Po vybarvení dalších detailů, přestříkal celý model matným lakem od Gunze. Na "rezavé části" nanesl pigmentovou barvu "tmavá rez" od CMK a k "zablácení" podvozku, všech kol a blatníků, použil patinátor Agama tzv. "evropské bláto".

granit-c.jpg

Doplňky:
Do této "zahrádky" jsem doplnil bedny, plachtu a polní tašku. Poté jsem přilepil nad zadní okna madla, vnější zpětná zrcátka, tažné zařízení, světlomety, na přední blatníky "policajty" a řadu dalších drobných detailů.

 

                                             granit-e.jpg

Zhodnocení a závěr:
Stavebnice, svou kvalitou, sice nedosahuje na jiné výrobce bojové techniky v měřítku 1/72, jako např.: Revell či Dragon, ale s použitím "kováků" od Extratech, lze postavit velmi hezký model, který může být dobrým základem pro diorámy s bojovou technikou.
I přes uvedené nedostatky a zmiňované problémy při stavbě,

mohu , pro milovníky kolové techniky a zvláště německé techniky z období 2. světové války, vřele "Granit" doporučit.